Czasami po obfitym posiłku pojawia się uczucie pełności. W polskiej kuchni zdarzają się całkiem sporo ciężkostrawnych potraw. Choć są pyszne, trzeba niekiedy ich spożywanie odchorować. Nie jest to bynajmniej sytuacja komfortowa. Uczucie przepełnienia sprawia, że jest się ociężałym i trudno wówczas funkcjonować. Nie sposób też zasnąć, co staje się dodatkowym dyskomfortem. 

Aby zniwelować ten przykry stan można sięgnąć po znane receptury z domowej spiżarni. W takim wypadku zaleca się wypijanie herbat, które wspomagają procesy trawienne. Jakie zatem herbaty warto mieć w swojej spiżarni, by móc po nie sięgnąć w kryzysowej sytuacji?

Zioła na niestrawność. Herbata przynosząca ulgę

Do najpowszechniejszych ziół stosowanych na niestrawność należy mięta. Przynosi ona uczucie ulgi i ma przyjemny aromat. Najlepszą opcją jest zaparzać liście świeżej mięty, jednakże jeśli nie ma do niej dostępu można także parzyć herbaty miętowe zakupione ze sklepowej półki. Poza miętą skutecznym sposobem na niestrawność jest także mniszek lekarski. Eliminuje on uczucie ciężkości i wspomaga procesy trawienne. Można także zaopatrzyć się w herbatki, które w swoim składzie zawierają kurkumę lub mięte pieprzową, ponieważ zioła te wpływają kojąco na wzdęcia.

Herbata i kawa dobra na samopoczucie

W jedzeniu dobrze zachować – po pierwsze umiar, a po drugie dobre nawyki. Jedzmy powoli i dajmy układowi pokarmowemu możliwość trawienia. Róbmy przerwy między posiłkami i starajmy się nie dojadać. W diecie powinna być przewaga lekkostrawnych potraw. Ponadto w domowym zaciszu warto mieć swoją własną apteczkę, która może okazać się wielkim wsparciem w nagłych i przykrych sytuacjach. Mięte można hodować nawet na kuchennym parapecie. Poza wilgotnym podłożem i dostępem do słońca nie ma ona zbyt dużych wymagań co do warunków swojego rozwoju. Poza tym można ją też wykorzystywać latem do komponowania orzeźwiających napojów owocowych. Mięta doskonale komponuje się w zestawieniu z owocami, takimi jak chociażby cytrusy.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *