Fantazyjne wzory na kawie to zasługa wprawnych baristów. Można śmiało uznać, że jest to rodzaj sztuki, która wymaga umiejętności manualnych. Dzięki wzorom można udekorować filiżankę kawy nadając jej indywidualnego charakteru. Kawa staje się wówczas czymś więcej niż napojem zamówionym w kawiarni.

Kunszt parzenia kawy i jej dekoracja. Co wiemy o latte art?

Bariści wciąż doskonalą swój warsztat pracy, aby jakość wzorów była jak najwyższa oraz, aby pozyskiwać nowe wzory. Sekret tworzenia wzorów polega na sprawnym polewaniu mleka na powierzchni kawy. To niełatwe zadanie. Czy można je wykonać samodzielnie? Okazuje się, że nie taki diabeł straszny i również kawowe wzorki można wyczarować samemu.

Uprawa kawowca. Palarnia kawy. Aromat i smak ukryty we filiżance

W domowym warunkach także można tworzyć proste wzory. Ważne jest, aby kawa miała odpowiednią konsystencję i na powierzchni znajdowała się delikatna, mleczna pianka. To na niej powstanie wzór. W tym celu warto przygotować kawę z ekspresu lub z zaparzacza. Rysowanie wzorów polega na powolnym laniu mleka na powierzchnię pianki. Wykonuje się to za pomocą dzbanka zakończonego wąskim ujściem. Wówczas będzie można poprowadzić cienką linię mleka. Im większa średnica filiżanki, tym wzór będzie bardziej widoczny. Aby pomóc sobie w tym artystycznym procesie, można wykorzystać gotowe szablony, które układa się na powierzchni filiżanki.

Wówczas wypełnia się wycięte w szablonie miejsca. Szablony można nabyć w sklepach oferujących akcesoria kawowe. Trzeba je po namalowaniu wzoru umiejętnie zdjąć z powierzchni kawy, tak aby nie zatrzeć powstałego rysunku. Okazuje się, że można się wprawić w tej czynności i tworzyć wzory na kawie. Dzięki temu można mile zaskoczyć swoich gości i zaserwować im oryginalną kawę. Taki element dekoracyjny wpływa znacząco na zmysł estetyczny. Można się bawić wzorami i wymyślać najróżniejsze. Może się zdarzyć, że stanie się to powodem niezwykłej przygody z kreatywnym eksperymentowaniem. Zabawa w kuchni jest istotnym czynnikiem wpływającym na pobudzenie wyobraźni kulinarnej. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *